Mask av bemålat trä. På maskens insida finns rester av en läderbit fastspikad. Genom att bita tag i läderbiten kunde dansaren hålla masken på plats. Det finns små borrade hål i maskens sidor. Troligtvis har dessa hål tillverkats i efterhand för att kunna fästa ett band att knyta runt huvudet.
Masken är en dansmask som ingår i rekvisitan till en trancedans- uppsättning kallad kuda kepang (indonesiska, kuda: häst, kepang: flätad bambu). Förutom de sammanlagt 14 maskerna finns också 7 flätade bambuhästar, 2 dräkter, 2 svärd och musikinstrument. (NS)
Kuda kepang kallas kuda lumping på västra Java, ebleg i sydväst, jatilan i Yogyakarta och reyog eller ludrug på östra Java. (Holt, Claire. 1967. s.104)
Skador:
Masken är sprucken och lagad med spik och tråd.
(NS)