Sjöboden byggdes på 1920-talet av John Jonasson. Stig bedrev jordbruk som sedan fostersonen Stig tog över. Både John och Stig kombinerade jordbruket med fiske. Stig berättade den 16/3 2006:
Det var bara på Emden 11 som man kombinerade jordbruket med fiske. Och det var ju gammal hävd. Alla de andra höll inte alls på med fiske Det var John som drev jordbruket och fiska och sen tog jag ju fatt och så drev jag vidare i rätt så stor skala egentligen. Jag drev ju både fisket och jordbruket. Jordbruket ökade jag. Jag fick betydligt mer djur och all marken och sen så fiskade jag faktiskt rätt mycket också i rätt många år. Men de första tio, femton åren så fiskade vi ju ihop, John och så Andreas Andersson. Vi drev bottengarnsfiske också med ål alltså. Så jag var inte helt ensam då. Men sen blev jag ju ensam med tiden. Men då började ju trappa ner också med fisket.
På höstarna fiskade man ål. Annars var det torsk, skrubbor, spättor, stenbit och annat. Fisken såldes till fiskgrossister när man hade fått mycket. Stig sålde också till lantbrukare runtomkring.
Om bodarna vid norra bryggan:
Den stora boden, ¿Venners minne¿ byggdes ?, och sen är det den där lille. det är den vi kallar för Andreas bod. Den har ju legat där¿det kan jag säga på ett ungefär¿och den är byggd på ett lastbilsflak. Det var ett underrede som Andreas fick fatt i och sen byggde han bod på den och det måste ha varit på mitten på 1930-talet. Sen den andre som ligger där (vi tittar på foto) det var han Rading härborta som han tog hit här. Så den kom hit utanom och den är ju borta. Och sen den andra som ligger bakom där det är den som hör till bryggan. De byggde den när dom renoverade bryggan härnere. Det var ju John och Andreas och Jean Witting som började att resonera om att laga bryggan för den började falla ihop. Så di tiggde ihop lite pengar i byn och det blev inga större summor men det var ju inte så mycket på den tide och sen var det Bror Jönsson härinne, han svarade för reparationerna för han var en mycket duktig betongarbetare. Och di formade och gjöt och di hjälpte till alla här, med det. Och Jean och hansa bror Victor dom var också med litta när di var här om lördagar och söndagar. Och så det materialet som blev över, timmer och sånt av det byggde dom den boden sen där. Den skulle höra till bryggan. Det var en allmän bod, kan man säga. Men nu är det ju DIK som tagit över den så nu står den mer eller mindre och förfaller. Sen är det ju en till som ligger därbakom men den är också borta. Men sen ligger där ytterligare som man inte ser, ett par där bakom. Det var Erik Håkansson som hade en och så Erik Jönsson, han har ju sin där. De flesta som hade bodar fiskade lite om lördagar och söndagar.
Innan var det pålbrygga.