Artiklar i Wikipedia som innehåller information om detta objekt eller närliggande ämnen.
Det finns inga länkar för objektet.
ARTIKLAR I WIKIDATA
Artiklar i Wikidata som innehåller information om detta objekt.
Det finns inga länkar för objektet.
BILDER I WIKIMEDIA COMMONS
Bilder i Wikimedia Commons som avbildar detta objekt.
Det finns inga bilder som avbildar objektet.
Motiv i samband med Östgötamästerskapen i orientering 1952. Modellernas väl tilltagna skyddsåtgärder och valet av lokal kan vi inte utveckla.
Photo
Bilden:
Upphovsman: <presImageByline>Källberg, Sven
Licens: <mediaLicense>
Typ <itemType>
Foto
Fotodatum <presTimeLabel>
1952
Titel <itemTitle>
Inför orientering
Motiv<itemDescription>
Bördig från Orsa-trakten kom Sven Källberg till Linköping våren 1939 och i nära 50 år kom han att vara verksam som fotograf och fotohandlare i staden. Källbergs Foto blev med tiden ett välkänt begrepp för hans butiker där den största bar adressen Sankt Larsgatan 15. Sven Källbergs fotografiska bas var hans ateljéer. Otaliga linköpingsbor har förevigats genom hans kameralins. Utöver detta var han e...Visa hela
Bördig från Orsa-trakten kom Sven Källberg till Linköping våren 1939 och i nära 50 år kom han att vara verksam som fotograf och fotohandlare i staden. Källbergs Foto blev med tiden ett välkänt begrepp för hans butiker där den största bar adressen Sankt Larsgatan 15. Sven Källbergs fotografiska bas var hans ateljéer. Otaliga linköpingsbor har förevigats genom hans kameralins. Utöver detta var han en driven reportagefotograf och visade även stor känsla för dokumentation i både foto och film. Sammantaget har han efterlämnat en fantastisk dokumentation av Linköping under de år staden förändrades från sömning småstad till en större och modern.Stäng
Motiv<itemDescription>
Motiv i samband med Östgötamästerskapen i orientering 1952. Modellernas väl tilltagna skyddsåtgärder och valet av lokal kan vi inte utveckla.